Der er forskellige editorer, som kan bruges i forskellige sammenhænge for forskellige filtyper. Du redigerer en fil vha. dens standardeditor ved at klikke på filnavnet i Project Explorer-oversigten eller ved at højreklikke på filen og vælge Åbn. Den editor, som sidst er blevet brugt til at åbne en fil, bliver standardeditoren for den pågældende fil. Hvis du vil redigere filen med en anden editor, skal du højreklikke på filen og vælge Åbn med, så du kan vælge fra en liste over tilgængelige editorer.
På arbejdsbænken kan du tilknytte filtyper for forskellige ressourcetyper med forskellige editorer. En ressourceudvidelse kan godt have mere end én editor tilknyttet. Den editor, der sidst er brugt til en bestemt filtype, er markeret med en sort prik på pop op-menuen Åbn med. Du kan knytte filtyper, som kendes af arbejdsbænken, sammen med yderligere editorer via indstillingssiden for Filtilknytninger, som du får adgang til ved at vælge Filtilknytninger.
Ved hjælp af pop op-menuen i oversigten Egenskaber kan du fortryde, klippe, kopiere, klistre, slette og markere alle. De tilgængelige muligheder på et bestemt tidspunkt afhænger af, hvor markøren er placeret, når du højreklikker for at få vist pop op-menuen. For at du kan få vist den pop op-menu, der indeholder punkterne fortryd, klip, osv., skal feltet med egenskabsværdi være aktivt. (Du aktiverer feltet ved at vælge egenskaben og herefter vælge dens værdi.) I modsat fald indeholder pop op-menuen forskellige indstillinger.
Brug knappen Gendan standardværdi for at ændre en værdi tilbage til standardindstillingen.
Når du er i oversigten Egenskaber, kan du ændre andre egenskabsværdier for bestemte koder. Du redigerer en anden kode vha. oversigten Egenskaber ved at flytte markøren i redigeringsområdet på kilde- eller designsiden til den kode, du vil redigere. De relevante egenskaber og værdier vises i oversigten Egenskaber.