Hvis du har en WSDL-fil, kan du bruge Ant fra Eclipse-arbejdsområdet til at generere en webserviceprogramklient vha. Axis-runtime-miljøet.
Før du opretter webserviceprogramklienten, skal du:
For at oprette webserviceprogramklienten skal du revidere Ant-filen og Ant-egenskabsfilen.
- Redigér den Ant-fil (axis_client.xml), som du importerede
under forudsætningerne. Kontrollér, at den peger på Ant-egenskabsfilen for klienten. Den skal indeholde en linje med indholdet <property
file="axis_client.properties"/>. Gem de ændringer, du har foretaget.
- Redigér den axis_client.properties-fil, som du importerede under forudsætningerne.
- Sørg for, at parameteren scenarioType er angivet til client.
- Indstil parameteren workspace til at henvise til WSDL-filens placering.
- Alle andre parametre er valgfri og bør slettes, hvis de ikke tildeles en værdi. Standardværdien for de øvrige parametre vil blive hentet fra det dynamiske projekts indstillinger. Der er flere oplysninger om, hvordan du angiver disse parametre, i: Oversigt over egenskabsfil for Ant-opgave til Axis-webserviceklient
Gem filen axis_client.properties.
- Højreklik på axis_client.xml, og vælg
- Vælg skillebladet JRE i den viste dialogboks, og vælg Udfør i samme JRE som arbejdsområdet.
Klik på Anvend og derefter på Udfør.
- Når webserviceprogrammet er genereret, vises meddelelsen BYGNING UDFØRT på konsollen.
Følgende filer vil være oprettet og placeret i folderen WebContent\wsdl for det dynamiske webprojekt:
- ServiceprogramnavnSOAP.wsdl
Følgende filer vil være oprettet og placeret i folderen WebContent\WEB-INF for det dynamiske webprojekt:
- undeploy.wsdd
- deploy.wsdd
Følgende filer vil være oprettet og placeret i folderen src for det dynamiske webprojekt. Filerne til din webserviceprogramklient kan afvige afhængigt af den WSDL-fil, som webserviceprogramklienten er baseret på:
- ServiceprogramnavnProxy.java
- getServiceprogramnavn.java
- getServiceprogramnavnLocator.java
- getServiceprogramnavnSoap.java
- getServiceprogramnavnSoapProxy.java
- getServiceprogramnavnSoapStub.java