Netværksforbindelser

Følgende afsnit beskriver de indstillinger, der findes på indstillingssiden kommandolink Generelt > Netværksforbindelser.

Indstilling

Beskrivelse

Standard

Aktiv udbyder Angiver den indstillingsprofil, der skal bruges ved åbning af forbindelser. Hvis du vælger udbyderen Direkte, bliver alle forbindelser åbnet uden brug af proxy-server. Hvis du vælger Manuel, bruge de indstillinger, der er defineret i Eclipse. På nogle platforme findes også udbyderen Indbygget. Hvis du vælger denne, anvendes de indstillinger, som er angivet i styresystemet. Indbygget (hvis den findes)
Ellers Manuel
Proxy-indgange Tabellen viser indgange, der er tilgængelige for alle udbydere. Afkrydsningsfelter i første kolonne af tabellen angiver indgange, der skal bruges til den aktuelt valgte udbyder.  
Proxy-overgang I tabellen kan du angive, hvilke værter der ikke bruger en proxy. Du kan enten bruge navne eller mønstre. En direkte forbindelse bruges altid til matchende værter. Afkrydsningsfelter i første kolonne af tabellen angiver indgange, der skal bruges til den aktuelt valgte udbyder.  

Proxy-indgange

Når du bruger proxy-udbyderen Manuel, er der tre foruddefinerede skemaer, som du skal angive indstillinger for: HTTP, HTTPS og SOCKS [1]. Konfigurationen for de enkelte skemaer er vist i tabellen Proxy-indgange. Hvis du vil redigere indstillingerne for et bestemt skema, skal du dobbeltklikke på indgangen eller vælge indgangen og klikke på knappen Redigér... Hvis feltet Port er tomt, bruges standardportnummeret. I følgende tabel vises standardportnumrene for hvert af de foruddefinerede skemaer.

Skema

Standardport

HTTP 80
SSL 443
SOCKS 1080

Indstillingssiden Netværksforbindelser

Indstillingssiden Netværksforbindelser

1. Der var visse begrænsninger i understøttelsen af SOCKS-proxy i Java 1.4. På grund af disse begrænsninger indstilles SOCKS-systemegenskaberne ikke, når 1.4 VM bruges. SOCKS-proxyen bruges muligvis stadig af visse værktøjer, når der bruges 1.4 VM (f.eks. CVS). Brugerne skal imidlertid bruge 1.5 VM (eller 5.0), hvis de vil have fuld understøttelse af SOCKS-proxy.

Relaterede referencer
Indstillinger for SSH2