Opprette et Java-bønneskjelett fra et WSDL-dokument ved hjelp av Apache Axis1-kjøretidsmiljøet

Veiviseren for web-tjenester hjelper deg med å opprette en skjelettbønne fra et eksisterende WSDL-dokument. Skjelettbønnen inneholder et sett av metoder som tilsvarer operasjonene som er beskrevet i WSDL-dokumentet. Når bønnen er opprettet, har hver metode en triviell implementering som du kan erstatte ved å redigere bønnen.

Forutsetninger:

  1. Hvis du bruker servlettcontaineren Apache Jakarta Tomcat som Hvis du bruker servlettcontaineren Apache Jakarta Tomcat som server, må du installere den, konfigurere en forekomst av den og opprette et web-prosjekt med den som mål, slik det er beskrevet i Opprette en Apache Tomcat-server og web-prosjekt
  2. Opprett eller importer en WSDL-fil til mappen for web-innhold for web-prosjektet. Du kan bare bruke en WSDL-fil som inneholder et tjenesteelement.
Slik oppretter du en web-tjeneste fra en WSDL-fil ved hjelp av Apache Axis1-kjøretidsmiljøet
  1. Bytt til Java EE-perspektivet (Vindu > Åpne perspektiv > Java EE).
  2. I Prosjektutforsker-visningen velger du WSDL-filen som du opprettet eller importerte til mappen for web-innhold for web-prosjektet.
  3. Klikk på Fil > Ny(tt) > Annet. Velg web-tjenester for å vise de ulike web-tjenesteveiviserne. Velg veiviseren Web-tjeneste. Klikk på Neste.
  4. Siden Web-tjenester: Velg Ovenfra og nedover for Web-tjeneste for Java-bønne som web-tjenestetype, og velg artefaktene som tjenesten skal opprettes fra.
    1. Velg de trinnene i web-tjensteutviklingen du vil fullføre ved hjelp av glidebryteren:
      • Utvikle: dette utvikler WSDL-definisjonen og -implementeringen for web-tjenesten. Dette omfatter oppgaver som å opprette modulene som skal inneholde den genererte koden, WSDL-filer, distribusjonsdeskriptorer og Java-filer når det er aktuelt.
      • Assembler: dette sikrer at prosjektet som skal være vert for web-tjenesten eller -klienten, blir knyttet til en EAR når det kreves av målapplikasjonstjeneren.
      • Distribuer: oppretter distribusjonskoden for klienten.
      • Installer: installerer og konfigurerer web-modulen og EARene på målserveren.
      • Start: starter serveren når tjenesten er installert på den. Filen server-config.wsdd vil bli generert.
      • Test: gir ulike alternativer for testing av tjenesten, for eksempel å bruke utforskeren for web-tjenester eller JSP-eksempler.
    2. Velg server: standardserveren blir vist. Hvis du vil distribuere tjenesten til en annen server, klikker du på linken for å angi en annen server.
    3. Velg kjøretid: standard kjøretid blir vist. Hvis du vil distribuere tjenesten til en annen kjøretid, klikker du på linken for å angi kjøretiden.
    4. Velg tjenesteprosjekt: prosjektet som inneholder det valgte prosjektet i arbeidsområdet, blir vist. Hvis du vil velge et annet og prosjekt og en annen EAR, klikker du på prosjektlinken. Forsikre deg om at prosjektet som er valgt som klientens web-prosjekt, er forskjellig fra tjenestens web-prosjekt. Hvis ikke, blir tjenesten overskrevet av klientens genererte artefakter.
    5. Hvis du vil opprette en klient, velger du typen proxy som skal genereres, og gjentar trinnene over for klienten.
    6. Publiser web-tjenesten: dette starter web-tjenesteutforskeren og publiserer web-tjenesten til et UDDI-register.
    7. Overvåk web-tjenesten: sender web-tjenestetrafikken via TCP/IP-overvåkeren, som gjør at du kan overvåke SOAP-trafikken som genereres av web-tjenesten, og teste at trafikken samsvarer med WS-I. Du kan også konfigurere en TCP/IP-overvåker slik det blir beskrevet i Bruke TCP/IP-overvåkeren til å teste web-tjenester.
  5. Siden Web-tjeneste for Java-bønneskjelett: Velg mappen der den genererte Java-filen skal lagres. Hvis du vil gå gjennom eller redigere tilordningene mellom pakkene og navneområdene, velger du Definer tilpasset tilordning for navneområde til pakke. Klikk på Neste.
  6. Siden Tilordning fra web-tjenesteklientens navneområde til pakke: Hvis du har valgt Definer tilpasset tilordning for pakke til navneområde på forrige side, kan du oppgi de tilpassede tilordningsparene på denne siden ved å klikke på Legg til. Alternativt kan du klikke på Importer for å importere tilpassede tilordningspar fra en .properties-fil. Innholdet i egenskapsfilen må ha formatet navneområde=pakke. Enkelte spesialtegn må merkes med kodevekslingstegn i egenskapsfilene. For eksempel må http://someNamespace=somePackage oppgis som http\://someNamespace=somePackage. Ellers behandles kolonet (:) som et skilletegn, og det vil resultere i et forsøk på å tilordne http til //someNamespace=somePackage.
  7. Siden Web-tjenestetest: Hvis du har valgt å teste web-tjenesten, velger du testfunksjonen for den genererte web-tjenesten. Det åpner web-tjenesten i web-tjenesteutforskeren. Velg operasjonen du vil teste, og klikk på Utfør. Resultatet blir vist i Status-ruten. Klikk på Neste.
  8. Proxy-side for web-tjeneste: Hvis du har valgt å generere en proxy, viser denne siden alternativene for proxyen. Den viser mappen der proxyen blir generert, og du kan også opprette tilpassede tilordninger mellom navneområder og pakker. Klikk på Neste.
  9. Siden Klienttest for web-tjeneste: Bruk denne siden for å velge følgende alternativer:
    1. Velg testfunksjonen. Du kan teste den genererte proxyen i web-tjenesteutforskeren, eller du kan generere et eksempel på en web-tjeneste-JSP.
    2. Hvis du har valgt å teste proxyen via en JSP, kan du velge mappen der JSPen skal ligge, og du kan velge metoder som blir inkludert i JSPen.
    3. Velg Kjør test på serveren for å starte serveren automatisk.
  10. Siden Web-tjenestepublisering: Hvis du har valgt å publisere web-tjenesten til et UDDI-register, bruker du denne siden til å starte web-tjensteutforskeren og velge UDDI-registeret som web-tjenesten skal publiseres til. Klikk på Fullfør.
Når web-tjenesten er opprettet, kan følgende skje, avhengig av alternativene du valgte:
  • Hvis du har valgt å teste den genererte proxyen ved hjelp av web-tjenestens JSPer, blir proxyen startet i en nettleser på denne URLen: http://localhost: port/ WebProjectClient/sampleBeanName/ WebServiceName/TestClient.jsp Du kan bruke denne eksempelapplikasjonen til å teste web-tjenesten ved å velge en metode, oppgi en verdi for metoden og klikke på Aktiver. Resultatet av metoden blir vist i resultatruten.
  • Hvis du har valgt å teste web-tjenesten ved hjelp av web-tjenesteutforskeren, blir utforskeren åpnet. Velg operasjonen du vil teste, og klikk på Utfør. Resultatet blir vist i Status-ruten.
  • Hvis du har valgt å publisere web-tjenesten, startes web-tjenesteutforskeren og viser siden som kreves for å publisere web-tjenesten. Følg instruksjonen i Publisere web-tjenesten for å fullføre denne oppgaven.
Beslektede begreper
Opprette web-tjenester med kjøretidsmiljøet Apache Axis1