Opgave 1: Klargør og opret forespørgsel til datakilde
Før du begynder at designe et diagram, skal du oprette en rapportdesignfil til diagrammet og derefter konfigurere den datakilde og det datasæt, som diagrammet skal bruge. Disse opgaver er detaljeret beskrevet i tidligere afsnit i bogen og i et øveprogram, hvor du oprettede en eksempelrapport. Dette øveprogram bygger videre på den viden. Denne opgave viser, hvordan du vælger data, der skal indgå i et lagkagediagram.
1 SELECT-sætningen henter værdier fra kolonnen ProductLine i tabellen Products. Derefter grupperer den resultaterne efter produktlinje og beregner det samlede antal ordrer for hver gruppe.
5 Vælg Afslut og derefter Vis resultater for at validere forespørgslen. Hvis du har oprettet SELECT-sætningen korrekt, ser du de data, der vises i Figur 14-1.Figur 14-1 Vis resultater for datasættetI første kolonne står navnene på produktlinjerne. I anden kolonne vises det samlede antal ordrer for hver produktlinje. BIRT bruger sekventielle numre til at navngive genererede kolonner, f.eks. sumkolonnen ved navn 2 i Figur 14-1.
6 Du kan omdøbe sumkolonnen, hvis du vil give den et mere beskrivende navn, ved at vælge Outputkolonner. Vælg kolonne 2, og vælg derefter Redigér. Brug følgende indstillinger i Redigér outputkolonner:
3
(c) Copyright Actuate Corporation 2013 |