Instalace produktu IBM Rational Team Concert Express Edition pomocí správce instalace IBM Installation Manager


Tato verze byla sestavena dne: 30 Led 2009.

Nejnovější verzi tohoto instalačního postupu společně s užitečnými informacemi o plánování najdete online na adrese http://publib.boulder.ibm.com/infocenter/rtc/v1r0m1/index.jsp.

Obsah

Instalace produktu Rational Team Concert Express
Upgrade na Rational Team Concert verze 1.0.1 nebo 1.0.1.1
Přehled instalace verze Express
Příprava k instalaci verze Express
Speciální Pokyny pro Linux
Instalace verze Express pomocí správce instalace IBM Installation Manager
Nastavení databáze
Nastavení databáze DB2
Nastavení databáze Oracle
Nastavení databáze SQL Server
Vytvoření databázových tabulek serveru Jazz Team Server
Spuštění serveru
Spuštění serveru Apache Tomcat
Spuštění serveru na systému Windows
Spuštění serveru na systému Linux
Nastavení aplikačního serveru WebSphere Application Server
Spuštění průvodce nastavením
Dokončení instalace
Instalace klienta pomocí správce instalace IBM Installation Manager
Instalace produktu Build System Toolkit pomocí správce instalace IBM Installation Manager
Instalace produktu Rational Team Concert na systému Linux se zvýšeným zabezpečením

Instalace produktu Rational Team Concert Express

Upgrade na Rational Team Concert verze 1.0.1 nebo 1.0.1.1

U klientů a serverů produktu Rational Team Concert lze provést upgrade buď provedením instalace ze souboru zip, nebo pomocí správce instalace.

Poznámka:
Pokud pomocí správce instalace instalujete produkt Rational Team Concert verze 1.0.1.1 na počítač, na němž není aktuálně nainstalován produkt Rational Team Concert, vyzve vás správce instalace k výběru jazyků pro instalaci. Pokud ale provádíte aktualizaci z dřívější verze na verzi 1.0.1.1, předpokládá správce instalace, že chcete použít aktuální jazyky, a k výběru jazyků vás nevyzve. Verze před 1.0.1.1 jsou dostupné pouze v angličtině. Chcete-li vybrat další jazyky, vyberte po aktualizaci na verzi 1.0.1.1 položku Upravit z hlavní obrazovky správce instalace, potom z nabídky proveďte výběr. Následující obrazovka ukazuje seznam podporovaných jazyků. Vyberte ty, které potřebujete.

Upgrade klientů Rational Team Concert Eclipse 1.0

Pokud máte klienty verze 1.0, doporučujeme získat klienta verze 1.0.1 nebo 1.0.1.1 pro připojení k novému serveru verze 1.0.1 nebo 1.0.1.1. Můžete je nainstalovat pomocí souboru zip, nebo aktualizovat své předchozí instalace správce instalace.

Upgrade serveru ze zkušební nebo první zkušební verze na trvalou verzi

Pokud používáte první zkušební verzi produktu Rational Team Concert, proveďte nejprve upgrade na zkušební verzi 1.0 nebo přímo na zakoupený produkt Server 1.0.1. Klíče pro server 1.0 neudělají z první verze serveru verzi trvalou.

Ze zkušební verze 1.0 můžete ze svého serveru udělat trvalý server, když koupíte a nainstalujete produkt Server Activation Kit pro své vydání, která je dostupná zde: http://www-306.ibm.com/software/awdtools/rtc/. Tuto aktivační sadu tvoří soubor JAR obsahující trvalý klíč pro server. Instaluje se pomocí stránky Správa licenčních klíčů administrativního webového rozhraní vašeho serveru.

Upgrade serveru z verze 1.0

Z verze 1.0 můžete provádět upgrade přímo na verzi 1.0.1 nebo 1.0.1.1 produktu Rational Team Concert. Svou databázi verze 1.0 můžete používat dál; migrace databáze není nutná.

Poznámka:
Než začnete provádět upgrade produktu Websphere Application Server, resetujte server přechodem na https://servername:9443/jazz/admin#action=com.ibm.team.repository.admin.serverReset a klepnutím na volbu Vyžádat reset serveru.

Pokud provozujete starší milník nebo betaverzi, postupujte podle pokynu pro upgrade verze 1.0 https://jazz.net/downloads/rational-team-concert/releases/. Nejprve proveďte nezbytnou migraci databáze.

Pokud jste nainstalovali verzi 1.0 ze souboru zip, neexistuje žádný průnik s předchozí instalací. Můžete nainstalovat verzi 1.0.1 nebo 1.0.1.1 ze souboru zip do nového umístění, nebo můžete pomocí správce instalace nainstalovat instanci verze 1.0.1 nebo 1.0.1.1.

Pokud jste k instalaci verze 1.0 použili správce instalace, můžete verzi 1.0.1 nebo 1.0.1.1 nainstalovat buď jako samostatnou instanci, nebo aktualizovat instanci verze 1.0.1 nebo 1.0.1.1. Pokud instalujete samostatnou instanci serveru pro verzi 1.0.1 nebo 1.0.1.1 vyberte volbu Vytvořit novou skupinu balíků na stránce Instalace balíků průvodce instalací.

Poznámka:
Chcete-li provést upgrade produktu Websphere Application Server, odeberte soubor jazz.war verze 1.0 a naimplementujte soubor jazz.war verze 1.0.1.

Dokončení upgradu viz témata Kopírování nezbytných konfiguračních souborů z předchozí instalace serveru a Instalace aktivačních klíčů verze 1.0.1.

Upgrade serveru z jednoho vydání produktu Rational Team Concert na jiné

Můžete provádět upgrade mezi různými vydáními produktu Rational Team Concert. Mezi typické upgrady patří přechod z vydání Express-C na Express, nebo z edice Express na Standard. Pomocí stejného postupu můžete také přejít opačným směrem na nižší verzi.

Protože všechna vydání produktu Rational Team Concert verze 1.0.1 a 1.0.1.1 podporují databáze Derby, není při přechodu z vydání Express-C na Express nebo Standard nutná migrace z Derby na DB2 ani Oracle. Doporučujeme provést nejprve migraci serveru, ujistit se, že s existující databází vše správně funguje a potom provést migraci databáze, je-li nutná. Informace o provedení migrace databáze viz téma Migrace serveru Jazz Team Server.

Pokud jste nainstalovali nějaké vydání Rational Team Concert verze 1.0.1 nebo 1.0.1.1 a chcete provést upgrade na jiné vydání, stáhněte a nainstalujte nové vydání vedle vydání existujícího a potom zkopírujte potřebné konfigurační soubory, aby se používali při spouštění nového vydání. Následující oddíl popisuje konfigurační soubory, které potřebujete.

Pokud jste své předchozí vydání nainstalovali ze souboru zip, neexistuje žádný průnik s předchozí instalací. Nové vydání můžete nainstalovat ze souboru zip do nového umístění, nebo ji můžete nainstalovat pomocí správce instalace. Pro produkční servery doporučujeme použít správce instalace, aby bylo možné použít budoucí aktualizace.

Pokud jste k provedení předchozí instalace serveru použili správce instalace a chcete jej použít i k instalaci nového vydání, během nové instalace pomocí správce instalace nepřekrývejte předchozí verzi. Na stránce Instalace balíků průvodce instalací vyberte položku Vytvořit novou skupinu balíků.

Tím se nové vydání nainstaluje do jiného umístění a zástupci programu se vytvoří s použitím názvu nové skupiny balíků.

Pokud tuto úlohu neprovedete, instalace se nezdaří kvůli kolizi souborů. K tomu došlo, pokud se zobrazilo dialogové okno chyby s titulkem Instalace se nezdařila a následující text uvádějící podrobnosti:

Installation failed.
  Error during "install" phase:
    Failed to extract zip standard 1.0.1.I20081018-1820. File
    D:\JazzTeamServer\server\license-update-site\site.xml already exists.

Pokud k tomu dojde, není to závažná chyba; můžete znovu spustit instalaci a správně vytvořit novou skupinu balíků.

Kopírování nezbytných konfiguračních souborů z předchozí instalace serveru

Následující soubory zkopírujte ze zdrojového serveru na cílový. Nejprve přejmenujte původní soubory v instalaci upgradovaného serveru, a tak vytvořte zálohu. Pokud jste k aktualizaci z verze 1.0 na verzi 1.0.1 použili správce instalace, vytvořil se záložní adresář obsahující vaše konfigurační soubory verze 1.0 s názvem jako backup-config-časové_razítko v podadresáři serveru v umístění instalace.

Pokud provádíte upgrade na vydání Standard a zakoupili jste produkt Developer Client Activation Kit for Express (klientskou aktivační sadu pro vývojáře ve vydání Express), zakupte si a nainstalujte produkt Developer Client Activation Kit for Standard Edition (klientskou aktivační sadu pro vývojáře ve vydání Standard), abyste mohli používat tyto klientské licence. Vaše přiřazení licencí vývojářů budou nadále platná; licence vývojářů budou deaktivována, dokud nebude nainstalována správná aktivační sada.

Instalace aktivačních klíčů verze 1.0.1

Pokud jste nainstalovali trvalý Aktivační klíč serveru a Aktivační licenční klíče klientů na instalaci serveru 1.0, získejte a nainstalujte verze 1.0.1 těchto klíčů. Po upgradu na verzi 1.0.1 se server vrátí ke zkušební licenci. Aktivační klíče pro verzi 1.0.1 získáte z programu Passport Advantage. Dále jsou uvedeny názvy použitelných klíčů pro jednotlivá vydání severu:

Klíče pro vydání Express:

Klíče pro vydání Standard:

Přehled instalace verze Express

Instalační balík obsahuje vše potřebné k tomu, abyste mohli začít.

Výchozí konfigurace obsahuje tyto položky:

Poznámka:
Součástí online nápovědy je volitelný list plánování, pomocí kterého si můžete vybrat konfiguraci a zaznamenat svá rozhodnutí.

Příprava k instalaci verze Express

Před instalací serveru ověřte, zda jsou splněny speciální aspekty.

Speciální Pokyny pro Linux

Pokud se server Jazz Team Server instaluje na systém Linux, přečtěte si následující speciální pokyny.

Instalace verze Express pomocí správce instalace IBM Installation Manager

Po získání instalačních souborů spusťte instalaci.

Informace o této úloze

Server Jazz Team Server, klienta produktu Rational Team Concert, Build System Toolkit, ClearCase Connector, ClearQuest Connector a další soubory inkubátoru lze stáhnout z http://jazz.net. Chcete-li zakoupit produkt Rational Team Concert, přejděte na stránku http://www.ibm.com/software/awdtools/rtc/, odkud můžete stáhnout a nainstalovat obraz k instalaci nebo objednat DVD.

  1. Stáhněte si jeden z instalačních balíků.

    Produkt Rational Team Concert verze Express lze pomocí správce instalace IBM Installation Manager nainstalovat dvěma různými způsoby.

  2. Spusťte příruční panel.

    Pokud správce instalace neběží, spusťte jej.

    Poznámka:
    Ke spuštění příručního panelu musíte mít oprávnění administrátora.
  3. Po spuštění příručního panelu uvidíte seznam položek k instalaci. Nainstalujte v uvedeném pořadí jednotlivé balíky, které chcete používat.
    1. Nainstalujte Jazz Team Server.

      Používáte-li správce instalace IBM Installation Manager, všimněte si během instalačního procesu, jaký je instalační adresář na stránce Umístění. Tento adresář se označuje jako instalační_adresář_Jazz.

      Poznámka:
      Pokud plánujete používat existující aplikační server namísto serveru Apache Tomcat zahrnutého v instalaci, zrušte zaškrtnutí políčka u balíku Apache Tomcat. Pokud to uděláte, nainstalují se pouze soubory potřebné pro práci s existujícím aplikačním serverem. Správce instalace vás vyzve, abyste vybrali umístění k instalaci těchto souborů.
    2. Volitelné: Nainstalujte DB2 Express.
      Poznámka:
      Databáze Derby je součástí výchozí konfigurace a nevyžaduje žádnou instalaci, ale podporuje maximálně 10 uživatelů. Chcete-li podporovat více než 10 uživatelů a nemáte přístup k existující databázi DB2 nebo Oracle, nainstalujte databázi DB2 Express

      Pokud instalujete databázi DB2 Express, poznamenejte si ID uživatele, heslo a číslo portu. Tyto informace budete později potřebovat. Přijmutím výchozích nastavení během instalace si zjednodušíte konfiguraci serveru Jazz Team Server.

    3. Nainstalujte klienta produktu Rational Team Concert.
    4. Volitelné: Nainstalujte Build System Toolkit.

Nastavení databáze

Po nainstalování databáze je nutné provést konfiguraci.

Rychlá cesta:
Pokud používáte databázi Derby obsaženou v instalaci, není třeba nic dalšího nastavovat. Pokračujte tématem Spuštění serveru.

Základní kroky při nastavování databáze:

  1. Vytvořte databázi.
  2. Nakonfigurujte soubory vlastností.
  3. Vytvořte databázové tabulky.

Používáte-li DB2 nebo DB2 Express, pokračujte tématem Nastavení databáze DB2.

Používáte-li databázi Oracle, pokračujte tématem Nastavení databáze Oracle.

Nastavení databáze DB2

Nastavte databázi DB2 nebo DB2 Express tak, aby fungovala se serverem Jazz Team Server.

Než začnete

U tohoto postupu se předpokládá, že byly splněny následující nezbytné položky. Nápovědu najdete v dokumentaci k databázi DB2, nebo se obraťte na administrátora databáze DB2.

Informace o této úloze

Chcete-li nastavit databázi DB2:

  1. V příkazovém oknu DB2 vytvořte databázi. Ukázkovými příkazy vytvoříte novou databázi s názvem JAZZ. Tyto příkazy spustíte v příkazovém oknu DB2. Příkazové okno lze otevřít z nabídky Start aplikace v nabídce Nástroje příkazového řádku DB2.
    Poznámka:
    Chcete-li zajistit náležité zpracování obsahu Unicode, databáze musí používat znakovou sadu v kódování UTF-8.
    Tip:
    Pokud databáze není spuštěna, příkazem db2start spustíte DB2.
  2. Vyhledejte soubor teamserver.properties v adresáři instalační_adresář_Jazz/server a přejmenujte jej na teamserver.derby.properties.
  3. Vyhledejte soubor teamserver.db2.properties v adresáři instalační_adresář_Jazz/server a přejmenujte jej na teamserver.properties.
  4. Zadejte podrobnosti databáze a připojení v souboru teamserver.properties.

    Výchozí specifikace připojení zajišťuje připojení k databázi DB2 spuštěné na lokálním hostiteli na portu 50000. Na systému Windows se databáze jmenuje JAZZ a jméno uživatele i heslo je db2admin. Pokud byly při nastavování databáze použity výchozí hodnoty, soubor teamserver.properties již může být správně nakonfigurován. Pokud tomu tak není, změňte informace tak, aby odpovídaly vaší konfiguraci.

    1. V textovém editoru otevřete soubor teamserver.properties.
    2. Vyhledejte následující řádky:
      com.ibm.team.repository.db.vendor = DB2
      com.ibm.team.repository.db.jdbc.location=//localhost:50000/JAZZ:fullyMaterializeLobData=false;user=db2admin;password={password};
      com.ibm.team.repository.db.jdbc.password=db2admin
    3. Upravte hodnotu parametru com.ibm.team.repository.db.jdbc.location podle svého serveru a databáze DB2.
      Tip:
      V příkazovém okně DB2 spusťte příkaz db2 get dbm cfg a vyhledejte řádek obsahující SVCENAME, který označuje název nebo číslo portu DB2. Pokud tento příkaz zobrazí číslo, použijte jej jako číslo portu (místo čísla 50000 ve výše uvedeném příkladu). Pokud příkaz vrátí nečíselný název, zjistěte, jaké číslo portu bylo tomuto názvu přiřazeno, a použijte toto číslo portu. V systému Linux je mapování mezi názvy a čísly portů obsaženo v souboru /etc/services, v systému Windows je mapování obsaženo v souboru C:\windows\system32\drivers\etc\services. Pro další informace se obraťte na svého administrátora databáze nebo se podívejte do dokumentace k databázi.
    4. Upravte hodnotu parametru com.ibm.team.repository.db.jdbc.location podle svého jména uživatele DB2.
      Poznámka:
      Uživatel produktu DB2 musí mít oprávnění k vytváření tabulek, tabulkových prostorů a upravování konfigurace databáze. Uživatelé produktu DB2 jsou vytvářeny operačním systémem.
    5. Zadejte heslo uživatele ve vlastnosti com.ibm.team.repository.db.jdbc.password.
      Poznámka:
      Neměňte text password={password} ve vlastnosti com.ibm.team.repository.db.jdbc.location.
    6. V případě potřeby změňte vlastnost com.ibm.team.repository.db.db2.content.tablespace.location tak, aby obsahovala cestu na vašem serveru Jazz Team Server, kde lze vytvořit hlavní tabulkový prostor.
      Poznámka:
      Pokud se tato hodnota nezmění ze standardního nastavení content_tablespace, tabulkový prostor se vytvoří pod umístěním úložiště databáze. Pokud se v systému Windows zadává nová cesta, musí se použít dvojitá zpětná lomítka, například: com.ibm.team.repository.db.db2.content.tablespace.location=c:\\db2\\jazz\\content_tablespace.

Výsledky

Nyní jste dokončili nastavení databáze. Můžete pokračovat tématem Vytvoření databázových tabulek serveru Jazz Team Server.

Nastavení databáze Oracle

Nastavte databázi Oracle tak, aby fungovala se serverem Jazz Team Server.

Než začnete

Předpokládá se, že byly splněny následující nezbytné položky. Nápovědu najdete v dokumentaci k databázi Oracle, nebo se obraťte na administrátora databáze Oracle.

Při spouštění serveru Jazz Team Server s databází Oracle vytvořte kvůli zlepšení výkonu tabulkový prostor Oracle. Musíte vytvořit uživatele propojeného s tímto tabulkovým prostorem.

Poznámka:
Žádný z těchto kroků neprovádí tvůrce databáze pomocí aplikace Repository Tools.

Informace o této úloze

Chcete-li nastavit databázi Oracle:

  1. Vytvořte tabulkový prostor. Umístění tabulkového prostoru musí odpovídat počítači a diskové jednotce.
    Poznámka:
    Tabulkový prostor může mít některé z těchto vlastností:
    • Jiný název než oracle_tbs.
    • Umístění v jiném adresáři.
    • Velikost větší než 1 GB. V případě větších instalací je nutné přidělit více prostoru.
    V níže uvedeném příkladu je příkaz create spuštěný na počítači se systémem on a Windows:
    CREATE BIGFILE TABLESPACE oracle_tbs DATAFILE 'D:\oracle_tbs\oracle_tbs.dbf' SIZE 1G AUTOEXTEND ON EXTENT MANAGEMENT LOCAL AUTOALLOCATE
    Poznámka:
    Cesta k adresáři (v tomto příkladu D:\oracle_tbs) již musí existovat. Oddělený tabulkový prostor není nutné speciálně vytvářet. Můžete používat výchozí tabulkový prostor USERS systému Oracle, ale Oracle funguje lépe s předem přiděleným prostorem na disku, který spravuje.
  2. Vytvořte uživatele Oracle.

    Po vytvoření tabulkového prostoru je nutné vytvořit speciálního uživatele Oracle pro Jazz, který má používat databázi Oracle.

    V tomto příkladu má uživatel jméno jazzDBuser, heslo (IDENTIFIED BY v názvosloví Oracle) jazzDBpswd a existuje v tabulkovém prostoru vytvořeném v části 1.
    CREATE USER jazzDBuser IDENTIFIED BY jazzDBpswd DEFAULT TABLESPACE oracle_tbs
    Po vytvoření uživatele přidělte databázovému systému oprávnění nezbytná k provádění těchto akcí:
  3. Vyhledejte soubor teamserver.properties v adresáři instalační_adresář_Jazz/server a přejmenujte jej na teamserver.derby.properties.
  4. Vyhledejte soubor teamserver.oracle.properties v adresáři instalační_adresář_Jazz/server a přejmenujte jej na teamserver.properties.
  5. Nakonfigurujte server
    1. V textovém editoru otevřete soubor teamserver.properties. Vyhledejte následující řádky; změňte vlastnosti umístění a hesla pro vaši konfiguraci:
      com.ibm.team.repository.db.vendor = ORACLE
      com.ibm.team.repository.db.jdbc.location=thin:jazzDBuser/{password}@localhost:1521/ORCL
      com.ibm.team.repository.db.jdbc.location=thin:jazzDBuser/{password}@//oracleserver.example.com:1521/ORCL
      com.ibm.team.repository.db.jdbc.password=jazzDBpswd
      Poznámka:
      Používáte-li Oracle Express, změňte ORCL na XE.
      com.ibm.team.repository.db.vendor = ORACLE
      com.ibm.team.repository.db.jdbc.location=thin:jazzDBuser/{password}@localhost:1521/XE
      com.ibm.team.repository.db.jdbc.location=thin:jazzDBuser/{password}@//oracleserver.example.com:1521/XE
      com.ibm.team.repository.db.jdbc.password=jazzDBpswd
      Zadejte heslo uživatele ve vlastnosti com.ibm.team.repository.db.jdbc.password.
      Poznámka:
      Neměňte text password={password} ve vlastnosti com.ibm.team.repository.db.jdbc.location.
    2. Ve stejném adresáři v jakém jsou skripty serveru (instalační_adresář_Jazz/server) vytvořte adresář s názvem oracle.
    3. Vyhledejte soubor JAR s ovladačem Oracle JDBC (má název ojdbc14.jar). Umístění tohoto souboru se může lišit v závislosti na produktu Oracle a vašem operačním systému. Zkopírujte tento soubor do adresáře s názvem oracle.
      Poznámka:
      Používáte-li WebSphere Application Server, nakonfigurujte vlastnost s názvem "ORACLE_JDBC"; poté ji nastavte na absolutní cestu k souboru (nikoli na adresu URL) k ovladačům Oracle JDBC. Tato úloha je popsána v pokynech k nastavení serveru WebSphere Application Server. Poznamenejte si cestu k souboru - použijete ji dále v těchto pokynech.

Výsledky

Nyní jste dokončili nastavení databáze a můžete pokračovat tématem Vytvoření databázových tabulek serveru Jazz Team Server.

Nastavení databáze SQL Server

Nastavte databázi SQL Server, aby fungovala s produktem Jazz Team Server.

U tohoto postupu se předpokládá, že byly splněny následující nezbytné předpoklady:

Poznámka:
Výchozí přihlašovací jméno definované v souboru JazzInstallDir/server/teamserver.properties pro databázi SQL Server je jazzDBuser a výchozí heslo je jazzDBPswd. V níže uvedených krocích pro vytvoření databáze se používají tyto hodnoty. Tyto hodnoty můžete nahradit jménem uživatele a heslem pro vaši databázi.

Nastavení databáze

Poznámka:
Tento oddíl popisuje, jak nastavit databázi SQL Server za pomoci nástroje příkazového řádku sqlcmd, který je poskytován s instalací databáze SQL Server. Můžete také použít vizuální nástroj, jako např. SQL Server Studio Management, který je dostupný i pro verzi Express jako SQL Server Studio Management Express. Další informace viz dokumentace databáze SQL Server nebo administrátor databáze SQL Server (DBA).

Chcete-li nastavit databázi SQL pomocí nástroje příkazu sqlcmd:

  1. Vytvořte databázi produktu Jazz Team Server. Z příkazového řádku zadejte:
    CREATE DATABASE jazz 
    GO 
  2. Vytvořte uživatele a heslo a změňte vlastnictví databáze pro produkt Jazz Team Server. Z příkazového řádku zadejte:
    CREATE LOGIN jazzDBuser
    WITH PASSWORD = 'jazzDBPswd';
    USE jazz;
    exec sp_changedbowner 'jazzDBuser'
    GO 
  3. Změňte řazení databáze produktu Jazz Team Server. Z příkazového řádku zadejte:
    ALTER DATABASE jazz COLLATE SQL_Latin1_General_CP437_CS_AS 
    GO

Konfigurace serveru

Poznámka:
Standardně není soubor teamserver.properties v adresáři JazzInstallDir/server nastaven pro připojení k databázi SQL Server. Veškerá výchozí nastavení spolu s nastaveními specifickými pro SQL Server jsou uložena v souboru teamserver.sqlserver.properties ve stejném adresáři.

Chcete-li nakonfigurovat server:

  1. Přejmenujte tyto soubory:
    Poznámka:
    Přejmenování původního souboru teamserver.properties vám umožní obnovit předchozí fungující verzi soubor. Poskytovatel DB standardně používá derby.
  2. Upravte konfigurační soubor serveru, pokud jste použili jiné jméno uživatele, heslo nebo název db, nainstalovali databázi SQL Server na jiný počítač než produkt Jazz Team Server nebo používáte jiný než výchozí port. Otevřete soubor teamserver.properties v adresáři JazzInstallDir/server a změňte níže uvedené informace tak, aby odpovídaly vašemu nastavení.
    com.ibm.team.repository.db.vendor = SQLSERVER
    com.ibm.team.repository.db.jdbc.location=//SQL SERVER MACHINE IP:SQL SERVER TCIP PORT;databaseName=JAZZ DATABASE NAME;user=JAZZ USERNAME;password={password}
    com.ibm.team.repository.db.jdbc.password=JAZZ LOGIN PASSWORD
  3. Vyhledejte soubor JAR s ovladačem JDBC pro SQL Server nazvaný sqljdbc.jar. Umístění se může lišit v závislosti na tom, kam byly ovladače nainstalovány, jak je uvedeno v oddíle nezbytných položek.
  4. Určete umístění souboru JDBC JAR pro JDBC pomocí následujících úloh:

Dokončili jste nastavení databáze. Nyní vytvořte databázové tabulky produktu Jazz Team Server. Další informace viz Vytvoření databázových tabulek serveru Jazz Team Server.

Odstraňování problémů

Pokud příkaz nástrojů Repotool není úspěšný, zkontrolujte soubor protokolu s názvem repotools_createTables.log v adresáři JazzInstallDir/server.

Také ověřte následující:

Poznámka:
Kód databáze pro produkt Jazz Team Server byl navržen jako generický a standardní, aby jej bylo možné spouštět na různých databázových platformách; mezi dodavateli podnikových databázi však existují rozdíly v syntaxi, strategiích optimalizace a sémantice zamykání. Server byl otestován na produktu SQL Server použitím kombinace automatizovaných testů a simulací normální pracovní zátěže a zátěžového testování. Simulace normální pracovní zátěže vykázala přijatelný výkon. V některých instancích byla v automatických testech souběžnosti pozorována uváznutí databáze; ta však nebyla na jiném hardwaru serveru konzistentně reprodukována.

Server je určen pro obsluhu velkého počtu současných požadavků. Ve výjimečných případech může docházet k uváznutí v databázi úložiště, když jsou v transakcích přidružených k požadavkům souběžně aktualizovány podobné nebo stejné objekty. Tyto události jsou vzácné, ale normální. Systém je navržen tak, aby se proti tomu bránil, a integrita dat zůstává zachována; žádná data nejsou ztracena. Občas je uváznutí zaprotokolováno úlohou, jako např. provedením sestavovacího stroje. Tento stav je obvykle zjištěn a úloha zopakována. Uváznutí může způsobit nezdar sestavení. Ve velmi vzácných případech může být kvůli vyřešení uváznutí zrušena akce uživatele, například práce s pracovními položkami nebo se zdrojovým kódem. V takovém případě se akce uživatele nezdaří a uživateli se zobrazí chyba s podrobnostmi o uváznutí. Potom může uživatel akci zopakovat.

Všechna rozpoznaná uváznutí jsou serverem zaprotokolována, aby byly k dispozici informace o tom, k čemu při uváznutí došlo. Položka protokolu obsahuje přibližně tento text: com.ibm.team.repository.common.RetryableDatabaseException: Serialization failure.

Pokud ve vašem systému dochází k uváznutí, prostudujte protokol chyb, který je dostupný na adrese https://servername:9443/jazz/service/com.ibm.team.repository.common.internal.IFeedService?category=SystemLog.

Pokud se s výjimkami spojenými s uváznutím setkáváte často, obraťte se na podporu produktu nebo navštivte fóra a webu jazz.net, kde naleznete nejnovější informace, aktualizace či metody zmírnění dopadů.

Vytvoření databázových tabulek serveru Jazz Team Server

Vytvořte databázové tabulky pomocí aplikace Repository Tools.

Informace o této úloze

Chcete-li vytvořit databázové tabulky:

  1. Spusťte příkaz repotools -createTables k vytvoření databázových tabulek pro úložiště Jazz.

    Soubor repotools se nachází v umístění instalační_adresář_Jazz/server.

    Příkaz používá vlastnosti konfigurace v souboru teamserver.properties, kde jsou informace o připojení a velikosti. Příkaz standardně hledá v aktuálním adresáři. Parametr teamserver.properties se může odkazovat na jiný soubor vlastností.

    Tento příkaz vytvoří tabulkový prostor a všechny nezbytné tabulky a indexy pro úložiště serveru Jazz Team Server.
  2. Po vytvoření databázových tabulek je třeba databázi zastavit a znovu spustit, aby se zajistilo provedení všech změn.
    Tip:
    Databázi DB2 zastavíte a znovu spustíte pomocí příkazů db2stop a db2start. Tyto příkazy spustíte v příkazovém oknu DB2. Příkazové okno lze otevřít z nabídky Start aplikace v kaskádové nabídce nástrojů příkazového řádku DB2.

Výsledky

Nyní jste dokončili nastavení databáze a můžete pokračovat tématem Spuštění serveru.

Spuštění serveru

Toto téma popisuje různé volby spouštěcích skriptů.

Informace o této úloze

Pokud plánujete použít aplikační server Apache Tomcat, jenž je součástí instalace, můžete nyní spustit server Jazz Team Server.

Pokud plánujete použít aplikační server WebSphere Application Server, nastavte prostředí serveru, jak je popsáno v tématu Nastavení aplikačního serveru WebSphere Application Server.

Spuštění serveru Apache Tomcat

Nyní můžete spustit server Apache Tomcat.

Server Apache Tomcat byl nainstalován do adresáře instalační_adresář_Jazz/server/tomcat. Webová aplikace (jazz.war) byla nainstalována do adresáře Apache Tomcat webapps. Nastavte v příkazovém okně aktuální adresář na instalační_adresář_Jazz/server. V tomto adresáři se nachází skripty pro spuštění a ukončení serveru.

Spuštění serveru na systému Windows

Aktivujte soubor pro spuštění vašeho serveru na systému Windows.

Informace o této úloze

  1. Chcete-li spustit server, spusťte z adresáře JazzInstallDir/server tento příkaz:
    server.startup.bat
    Poznámka:
    Otevře se samostatné okno konzoly serveru Apache Tomcat. Toto okno nezavírejte, zastavili byste tím i samotný server. Dále se otevře několik informačních zpráv, včetně zprávy o nativní knihovně serveru Apache Tomcat. Tyto informační zprávy nemají na funkčnost serveru Jazz Team Server žádný vliv.
  2. Chcete-li server zastavit spusťte z adresáře JazzInstallDir/server tento příkaz:
    server.shutdown.bat

Jak pokračovat dále

Poznámka:
Ve výše uvedeném příkladu se skripty pro spuštění a zastavení aktivují přímo z adresáře instalační_adresář_Jazz/server. Pokud jste server Jazz Team Server nainstalovali pomocí správce instalace IBM Installation Manager, můžete příkazy spustit i pomocí Jazz Team Server v nabídce Start systému Windows.

Po spuštění serveru pokračujte tématem Spuštění průvodce nastavením.

Spuštění serveru na systému Linux

Aktivujte soubor pro spuštění vašeho serveru na systému Linux.

Informace o této úloze

  1. Chcete-li spustit server jako uživatel root, spusťte z adresáře JazzInstallDir/server tento příkaz:
    ./server.startup
    Pokud má vaše ID uživatele přístup pro administrátora, použijte tento příkaz:
    sudo ./server.startup

    Samostatné okno konzoly serveru Apache Tomcat není viditelné. Průběh spouštění serveru můžete zkontrolovat v souboru protokolu v umístění instalační_adresář_Jazz/server/tomcat/logs/catalina.out.

  2. Chcete-li server zastavit jako uživatel root spusťte z adresáře JazzInstallDir/server tento příkaz:
    ./server.shutdown
    Pokud má vaše ID uživatele přístup pro administrátora, použijte tento příkaz:
    sudo ./server.shutdown

Jak pokračovat dále

Poznámka:
V tomto příkladu se skripty pro spuštění a zastavení aktivují přímo z adresáře instalační_adresář_Jazz/server. Pokud jste server Jazz Team Server nainstalovali pomocí správce instalace IBM Installation Manager, můžete příkazy spustit i pomocí Jazz Team Server v nabídce Start aplikace.

Po spuštění serveru pokračujte tématem Spuštění průvodce nastavením.

Nastavení aplikačního serveru WebSphere Application Server

Toto téma popisuje, jak nastavit server Jazz Team Server pro práci s aplikačním serverem WebSphere Application Server. Toto nastavení předpokládá, že instalujete server Jazz Team Server na stejný počítač jako aplikační server Websphere Application Server.

Než začnete

Než začnete tímto postupem, měly by být splněny níže uvedené podmínky:

Tip:
Při použití správce instalace IBM Installation Manager mohou být soubory serveru Jazz Team Server nainstalovány do adresáře webové aplikace. Při instalaci byste neměli instalovat aplikační server Apache Tomcat, který je součástí instalačních souborů; správce instalace se tak zeptá na adresář webové aplikace a nainstaluje pouze soubory potřebné pro WebSphere. Výchozím adresářem je C:\Program Files\IBM\JazzTeamServer na systému Windows, resp. /opt/IBM/JazzTeamServer na systému Linux. Instalační adresář se v tomto postupu označuje jako instalační_adresář_Jazz. Používáte-li správce instalace IBM Installation Manager k instalaci souborů do adresáře webových aplikací serveru WebSphere Application Server, nemusíte soubory přesunovat ručně jak je popsáno výše.

Informace o této úloze

Poznámka:
Tento dokument neobsahuje informace ke konfiguraci ověřování WebSphere či SSL, neboť se jedná o složitější témata. Podrobné informace o různých volbách ověřování a šifrování pro WebSphere najdete v Informačním centru WebSphere. Další informace viz Informační centrum WebSphere, kde hledejte téma Zabezpečení aplikací a jejich prostředí. Webové uživatelské rozhraní Jazz vyžaduje konfiguraci ověřování, aby bylo možné provádět autorizaci a přizpůsobovat aplikaci.

  1. Upravte soubory profile.ini a license-profile.ini:

    Upravte jednotlivé profily v adresáři instalační_adresář_Jazz/server/provision_profiles/ a nastavte absolutní cestu u vlastnosti s adresou URL.

    Například

    Poznámka:
    Adresář instalační_adresář_Jazz/server/provision_profiles/ musí obsahovat pouze příslušné soubory .ini a nesmí zde být žádné záložní soubory. Některé editory automaticky ukládají záložní soubory - ty je nutné odebrat.
  2. Přezkoumejte a aktualizujte umístění databáze v souboru teamserver.properties
    com.ibm.team.repository.db.vendor = DB2
    com.ibm.team.repository.db.jdbc.location=//localhost:50000/JAZZ:fullyMaterializeLobData=false;user=db2admin;password={password};
    com.ibm.team.repository.db.jdbc.password=db2admin
  3. Ověřte nebo aktualizujte úroveň aplikačního serveru WebSphere Application Server.

    Jazz Team Server vyžaduje WebSphere Application Server verze 6.1 se sadou IBM Java SDK 1.5, včetně kumulativní opravy SR5 nebo novější. Aktualizace IBM Java SDK 1.5 SR6 je k dispozici na adrese http://www-1.ibm.com/support/docview.wss?rs=180&uid=swg24017492. Při použití WebSphere verze 6.1 a GA IBM Java SDK začne Jazz po určitém počtu operací vykazovat "chyby proxy".

  4. Aktualizujte argumenty JVM.

    Server Jazz Team Server vyžaduje specifická nastavení virtuálního počítače Java, na kterém je spuštěn.

    Nejdříve musí vědět, kde najít konfigurační soubory pro server a log4j, což je rámec protokolování používaný serverem. To se provede nastavením vlastností systému com.ibm.team.server.configURL a log4j.configuration. U těchto vlastností se používá adresa URL namísto jednoduché cesty, a tak by hodnota měla být zadána jako file://-style URL.

    Druhá vlastnost, nezbytná pro Jazz JVM, slouží k nastavení vyšší alokace paměti oproti výchozí, za pomoci volby -Xmx. Toto nastavení by mělo být založeno na velikosti týmu podporovaného serverem a kapacity paměti serveru, na kterém je spuštěn Jazz Team Server. Typický středně velký tým může použít hodnotu -Xmx1000M, což je paměť haldy 1000 MB pro procesy serveru Jazz Team Server.

    Pokud se připojujete k databázi Oracle, musíte přidat vlastnost s názvem "ORACLE_JDBC". Nastavte vlastnost na absolutní cestu (nikoli URL) k souboru s ovladači JDBC Oracle.

    Existuje několik dalších vlastností systému, které je třeba nastavit k úpravě chování serveru - viz níže. Zde jsou specifika nastavení těchto vlastností JVM v administrativní konzole WebSphere Administrative Console; nahraďte instalační_adresář_Jazz vaším instalačním adresářem serveru Jazz Team Server:

    1. Klepněte na volbu Servery -> Aplikační servery.
    2. Klepněte na volbu server1.
    3. Klepněte na volbu Java a Správa procesů -> Definice procesu.
    4. Klepněte na volbu Java Virtual Machine.
    5. Přidejte hodnotu 100 pod Počáteční halda.
    6. Přidejte hodnotu 1000 pod Maximální velikost haldy.
    7. Klepněte na volbu Použít.
    8. Klepněte na volbu Protokolování a trasování. Klepněte na volbu Změnit úrovně podrobností protokolu. Produkt Jazz Team Server použije stroj vytváření sestav BIRT. Chcete-li zabránit zápisu informačních položek BIRT do souboru protokolu WebSphere, nastavte úroveň protokolování na severe pro balíky org.eclipse.birt.*. Klepněte na volbu Použít.
    9. Klepněte na volbu Přizpůsobené vlastnosti
    10. Přidejte tyto vlastnosti: Klepněte na volbu Nový; zadejte Název a Hodnotu; poté klepněte na tlačítko OK.
      • Název: com.ibm.team.repository.provision.profile Hodnota: file:///instalační_adresář_Jazz/server/provision_profiles (jako adresa URL souboru).
        Poznámka:
        Vlastnost com.ibm.team.repository.provision.profile musí ukazovat na adresář obsahující provision_profiles.
      • Název: com.ibm.team.server.configURL Hodnota: file:///instalační_adresář_Jazz/server/teamserver.properties (jako adresa URL souboru).
      • Název: log4j.configuration Hodnota: file:///instalační_adresář_Jazz/server/log4j.properties (jako adresa URL serveru).
      • Název: java.awt.headless Hodnota: true.
      • Název: org.eclipse.emf.ecore.plugin.EcorePlugin.doNotLoadResourcesPlugin Hodnota: true.
    11. Klepnutím na tlačítko Uložit se nastavení uloží přímo do hlavní konfigurace.
  5. Restartujte Websphere, aby se nainstalovala aplikace Jazz.

    V následujících příkladech pro příkazový řádek instalační_adresář_WAS představuje umístění aplikačního serveru WebSphere Application Server na vašem serveru.

    1. Otevřete administrativní konzolu vašeho aplikačního serveru WebSphere Application Server.
    2. Klepněte na volbu Aplikace -> Instalovat novou aplikaci.
    3. Pod Cesta k nové aplikaci klepněte na volbu Lokální systém souborů.
    4. Pod Úplná cesta zadejte:
      instalační_adresář_Jazz/server/jazz.war
    5. Nastavte Kontextový kořenový adresář na /jazz.
    6. Klepněte na tlačítko Další a pokračujte zbývajícími kroky průvodce Instalovat novou aplikaci.
    7. Klepněte na tlačítko Dokončit.
    8. Klepnutím na tlačítko Uložit se nastavení uloží přímo do hlavní konfigurace.
    9. Klepněte na volbu Aplikace -> Podnikové aplikace.
    10. Vyberte rámeček vedle jazz_war; klepněte na volbu Spustit.

      Měla by se zobrazit zelená šipka na znamení toho, že aplikace byla úspěšně spuštěna.

Jak pokračovat dále

Po spuštění serveru pokračujte tématem Spuštění průvodce nastavením.

Spuštění průvodce nastavením

Spuštění průvodce nastavením znamená, že server řádně funguje a nyní můžete provést jednotlivé kroky konfigurace serveru.

Informace o této úloze

Chcete-li ověřit, zda je server Jazz Team Server připojen k databázi, podívejte se do protokolu serveru nebo na konzolový výstup. Informace o připojení k databázi se vypisuje při prvním přístupu. Adresář instalační_adresář_Jazz/server/tomcat/logs obsahuje soubory protokolu serveru.

V tomto postupu se předpokládá, že server je dostupný prostřednictvím názvu hostitele localhost a výchozího portu 9443. V případě potřeby nahraďte označení localhost názvem hostitele serveru, resp. nahraďte port 9443.

Spusťte průvodce nastavením ke konfiguraci serveru. Použijte adresu URL https://localhost:9443/jazz/setup.
Ve výchozím jménu uživatele a heslu se rozlišují velká a malá písmena:

Pokud jste nakonfigurovali modul Web Container adresáře LDAP, přihlaste se jako uživatel JazzAdmin definovaný ve vašem adresáři LDAP.

Zvolte cestu nastavení. Průvodce nastavením nabízí dvě hlavní cesty.



Po dokončení počátečního nastavení můžete konfigurovat další volby pomocí webového uživatelského rozhraní pro správu serveru Jazz Team Server prostřednictvím adresy URL https://localhost:9443/jazz/admin.

Jak pokračovat dále

Pokud se průvodce nastavením serveru nezavede, zkontrolujte tyto položky:

Dokončení instalace

Po nainstalování serveru je třeba před dalším pokračováním zvážit některé volby konfigurace.

Informace o této úloze

Po instalaci je nutné provést několik dalších akcí.

Instalace klienta pomocí správce instalace IBM Installation Manager

Klient se distribuuje jako soubor ke stažení prostřednictvím správce instalace IBM Installation Manager.

Informace o této úloze

Poznámka:
Chcete-li instalovat klienta do existující pracovní plochy platformy Eclipse, použijte správce instalace IBM Installation Manager. Správce instalace IBM Installation Manager vás vyzve, abyste zadali pracovní plochu, kterou chcete rozšířit a postará se o správu budoucích aktualizací pracovní plochy, odvolávání transakcí i úpravy.
Poznámka:
Pokud je povolen systém Linux se zvýšeným zabezpečením (SELinux), musíte tuto funkci vypnout, nebo změnit kontext zabezpečení běhového prostředí JRE (Java Runtime Environment) tak, aby bylo povoleno přemísťování textu, jinak nebude možné produkt Rational Team Concert nainstalovat a spustit. Další informace viz Instalace produktu Rational Team Concert na systému Linux se zvýšeným zabezpečením.

  1. Stáhněte si jeden z instalačních balíků.

    Klienta produktu Rational Team Concert lze nainstalovat třemi různými způsoby.

  2. Spusťte příruční panel.

    Pokud správce instalace dosud není spuštěn, použijte k jeho spuštění následující kroky.

    Poznámka:
    Ke spuštění příručního panelu musíte mít oprávnění administrátora.
    Poznámka:
    Příkazy Linux ke spuštění programu příručního panelu jsou pouze pro produkt Rational Team Concert for Eclipse IDE.
    Spuštění souboru příručního panelu na:
  3. Můžete nainstalovat následující klienty: Zobrazí se průvodce Správce instalace. Průvodce vás provede instalací klienta.
  4. Klienta spustíte klepnutím na zástupce Rational Team Concert vytvořeného při instalaci.
  5. Připojte se k serveru. K serveru se nejsnáze připojíte pomocí pozvánky do týmu. Pokud pozvánku nemáte, můžete se připojit ručně.
    1. Klepněte na položku Soubor -> Přijmout pozvánku do týmu. Dalšími kroky vás provede průvodce.
      Poznámka:
      Pokud pozvánku nemáte, budete potřebovat identifikátor URI nebo adresu URL od administrátora serveru (příklad formátu: https://example.com:9443/jazz). Klepněte na odkaz připojení k existující oblasti projektu, který se zobrazí v pravém dolním rohu okna Přijmout pozvánku do týmu.
    2. Nastavte připojení podle pokynů průvodce.

Příklad

Odstraňování problémů: Doporučené metody řešení vybraných problémů

Jak pokračovat dále

Po úspěšné instalaci klienta byste se měli podívat na následující témata, která vám pomohou začít s produktem Rational Team Concert.

Instalace produktu Build System Toolkit pomocí správce instalace IBM Installation Manager

Produkt Build System Toolkit lze nainstalovat na sestavovacím počítači pomocí správce instalace IBM Installation Manager.

Informace o této úloze

  1. Spusťte příruční panel.

    Pokud správce instalace neběží, spusťte jej.

    Poznámka:
    Ke spuštění příručního panelu musíte mít oprávnění administrátora.
  2. Po zobrazení příručního panelu klepněte na volbu Build System Toolkit a spustí se instalační proces.
  3. Po dokončení instalace by se mělo nakonfigurovat sestavení. Další informace o produktu Build System Toolkit se nachází v tématu O týmovém sestavení Jazz.

Instalace produktu Rational Team Concert na systému Linux se zvýšeným zabezpečením

Pokud je povolen systém Linux se zvýšeným zabezpečením (SELinux), musíte buď tuto funkci vypnout, nebo změnit kontext zabezpečení běhového prostředí JRE (Java Runtime Environment) používaného k instalaci a spouštění produktu Rational Team Concert, aby bylo povoleno přemísťování textu.

Informace o této úloze

Máte-li počítač nastaven výhradně k účelu vyhodnocování produktu Rational Team Concert a funkce SELinux pro vás nejsou důležité, nejjednodušší je SELinux vypnout.

Poznámka:


Víí nízor