Jos käytät etäohjetta tai intranet-ohjetta ja jos ohjeen käytössä on ongelmia tai sisältöä puuttuu, voit testata ohjepalvelinyhteyden toimivuuden.
Tietoja tästä tehtävästä
Tuotteesi ohjejärjestelmä voi käyttää tuotteen kanssa asennettua paikallista sisältöä tai hakea ohjesisältöä tietokeskuksena toimivasta etä- tai intranet-palvelimesta.
Voit tarkistaa tietokeskusyhteyden toiminnan avaamalla etätietokeskuksen tai intranet-tietokeskuksen ja selaamalla oletusasetussivulle. Osoite voi olla esimerkiksi
https://localhost:9443/help/remote/remotehelp.jsp.
Etätietokeskuksen oletusasetukset voivat sisältää esimerkiksi seuraavat tiedot:
- Isäntäkone: publib.boulder.ibm.com.
- Polku: /infocenter/rqmhelp/v2r0.
- Portti: 9080.
Voit testata yhteyden toiminnan siirtymällä osoitteeseen
https://isäntäkone:portti/polku/index.jsp,
tässä tapauksessa
http://publib.boulder.ibm.com/infocenter/rqmhelp/v2r0/index.jsp. Jos yhteys tietokeskukseen avautuu ilman ongelmia, tarkista, että ohjeen oletusasetussivulla olevat tiedot ovat oikein. Jos yhteys tietokeskukseen ei avaudu, pyydä apua yhteyden vianmääritykseen järjestelmän pääkäyttäjältä.